Aktualność

11
grudnia 2020

 

 

Świąteczne słuchowisko dla najmłodszych zatytułowane "Złote serce” nagrali pracownicy Wejherowskiego Centrum Kultury. Będzie można go posłuchać 21 grudnia o godz. 10 na stronie www.wck.org.pl oraz na antenie Radia Norda.

 

Nietypowy prezent świąteczny przygotowali w tym roku dla dzieci pracownicy Wejherowskiego Centrum Kultury. Ponieważ sale WCK, które zazwyczaj tętnią życiem, z powodu pandemii zostały zamknięte, WCK postanowiło w inny sposób dotrzeć do swoich odbiorców. Zespół wymyślił bardzo piękny prezent, który pobudzi wyobraźnię słuchaczy oraz w okresie przedświątecznym przypomni najważniejsze wartości w życiu.

 

Tekst słuchowiska napisał Adam Szulc, koordynacją artystyczną zajął się Sebastian Niewola, a w poszczególne postaci wcielili się pracownicy Wejherowskiego Centrum Kultury. Do obsady dołączył wyjątkowy gość, którego nazwisko słuchacze poznają dopiero przed premierą.

Bohaterką słuchowiska jest 9-letnia Tosia. Pewnego dnia w pokoju dziewczynki pojawia się skrzat Świętego Mikołaja – Urho. Zabiera on Tosię w niezwykłą wyprawę w czasie. Pokazuje jej jedną postać z każdego miesiąca, której dziewczynka okazała bezinteresowną pomoc, czy też zrobiła dla niej coś dobrego.

 

Historia Tosi pozwoli zrozumieć dzieciom, jak ważne są dobroć, współczucie i chęć niesienia pomocy. Pokaże im też, że czasem, by zrobić coś dobrego – nie trzeba wiele! Wystarczy rozglądać się wokół

i być otwartym na drugiego człowieka. Najmłodsi poznają nie tylko perspektywę samej bohaterki,

ale również i osób, które na swojej drodze spotkała. Słuchowisko pobudzi dziecięcą wyobraźnię, a przy okazji nauczy również wrażliwości i empatii.

Odtwórców wszystkich ról można odkryć śledząc profil facebookowy WCK, gdzie przedstawiani się poszczególni bohaterowie sfotografowani przez Karola Formelę, który wcielił się w rolę narratora słuchowiska.

 

- Dziś dzieci coraz częściej zasiadają przed ekranem telefonu, komputera, czy tabletu i wpatrują się w pojawiające się na nich obrazy. Niewiele pozostawia to miejsca wyobraźni, która jest niezwykle ważna w rozwoju młodych ludzi. Coraz częściej maluchy nawet nie koncentrują uwagi na tym, co oglądają, tylko bezmyślnie przesuwają rączką po ekranie - mówi Adam Szulc, autor tekstu słuchowiska i kierownik działu promocji i marketingu Wejherowskiego Centrum Kultury.