Aktualność

27
maja 2021

 

Wejherowo rewitalizuje Park Kaszubski. Jest to kolejna inwestycja w ramach projektu "Rewitalizacja Śródmieścia Wejherowa". Mieszkańcy zyskają następny pięknie zorganizowany teren do wypoczynku i rekreacji w centrum miasta. W zeszłym roku miasto zmodernizowało Park Cedron.

 

W ramach prac w Parku Kaszubskim wytyczono i przygotowano teren pod nowe ścieżki i alejki. Do celowo w parku ma znaleźć się miejsce do relaksu z ławkami i leżakami, zostanie wyodrębnione miejsce do spotkań z siedziskami i drewnianym tarasem, a także plac zabaw dla dzieci. W części parku do 1951 r. znajdował się cmentarz ewangelicki, razem z cmentarzem żołnierzy niemieckich z okresu I i II wojny światowej. W marcu br. przeprowadzono ekshumację szczątków ok. 90. żołnierzy i osób cywilnych. Zostały one ponownie pochowane na niemieckim cmentarzu wojennym w Glinnej, woj. zachodniopomorskim oraz przy kamieniu w parku upamiętniającym dawną nekropolię.

Koszt inwestycji to prawie 3 mln zł, a środki pochodzą z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

- Główną ideą powstania takiego miejsca w śródmieściu Wejherowa jest utworzenie zielonej enklawy do odpoczynku dla mieszkańców – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. – Park Kaszubski zmieni się, ale jego funkcja pozostanie taka sama, gdyż nadal będą tam drzewa i zieleń parkowa. Park Kaszubski ma być miejscem bardzo spokojnego relaksu dla naszych mieszkańców wśród zieleni.

Prace powinny zakończyć się jesienią. Jednak dokładny termin oddania parku do użytkowania będzie uzależniony od kondycji nowo posadzonej zieleni.

– Jeżeli będzie taka potrzeba, to oddamy ten park do użytkowania na wiosnę 2022 roku – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta.

W zeszłym roku miasto zrewitalizowało Park Cedron, pomiędzy ulicami Wałową i 12 Marca. Modernizacja również była zrealizowana w ramach unijnego projektu „Rewitalizacja Śródmieścia Wejherowa”.