Aktualność

20
lipca 2021

Samorząd Wejherowa zaprasza na bezpłatne zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Jest to doskonała okazja do poznania barwnej historii miasta oraz jego zabytków. Zbiórka codziennie, do 22 sierpnia br., o godz. 11 pod pomnikiem Jakuba Wejhera.

 

Wejherowo co roku proponuje turystom oraz mieszkańcom okolicznych miejscowości bezpłatne wycieczki po mieście. Przewodnicy czekają codziennie pod pomnikiem założyciela miasta, Jakuba Wejhera. Podczas wycieczki opowiedzą o historii założenia miasta i pokażą najważniejsze zabytki Wejherowa.

Trasa wiedzie koło klasztoru i kościoła franciszkańskiego pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Duszy i Ciele i św. Anny, który został ufundowany w XVII wieku przez Jakuba Wejhera. Można tam zobaczyć siedemnastowieczny obraz Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowicielki na Duszy i Ciele, który w 1999 r. został ukoronowany przez Jana Pawła II. Warty obejrzenia jest również Park Miejski, który otacza Pałac Keyserlingów i Przebendowskich, obecną siedzibę Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej. Park otrzymał już wiele nagród za ciekawą rewaloryzację, a jednak co roku jest wzbogacany o kolejne atrakcje. Podczas zwiedzania Wejherowa nie można ominąć Kalwarii Wejherowskiej i jej zabytkowych kaplic. Jest to jedna z nielicznych okazji, aby zajrzeć do ich wnętrza. Trasa wycieczki przecina w wielu miejscach Szlak Nut Kaszubskich. To fragmenty tradycyjnej kaszubskiej wyliczanki umieszczone na 14. postumentach w różnych częściach miasta, które tworzą trasę wiodącą pośród najpopularniejszych atrakcji turystycznych.

Wycieczka nie umożliwia zwiedzenia całego miasta, gdyż zajęłoby to zbyt dużo czasu. Jednak przewodnicy przekazują tak dużo ciekawych faktów, że można odwiedzać pozostałe miejsca samodzielnie. Warto na pewno zwrócić szczególną uwagę na budynek Ratusza Miejskiego. Pięknie odrestaurowany zachwyca również swoimi wnętrzami. Warto zatem zarezerwować sobie czas i zaserwować sobie podróż w przeszłość. Sala obrad, piwnice ratuszowe, wieża z dzwonem oraz najnowsza atrakcja – Sala Tradycji i Historii Wejherowa, która przenosi nas w czasy przedwojenne miasta.

Turyści indywidualni nie muszą rezerwować miejsca, wystarczy, że przyjdą pod pomnik Jakuba Wejhera o godz. 11. Wycieczki grup zorganizowanych należy wcześniej zgłosić telefonicznie.